reklama
kategoria: Miasto
13 lipiec 2023

Niemodlin: oaza spokoju i piękna w sercu Polski

zdjęcie: Niemodlin: oaza spokoju i piękna w sercu Polski / Sapieszka/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Sapieszka/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zwiedzaj zamek, spaceruj wśród malowniczych ogrodów i ciesz się atmosferą spokoju i piękna tego nieodkrytego skarbu Górnego Śląska.
REKLAMA

Tego szukamy w Niemodlinie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Niemodlin, pogoda Niemodlin, praca Niemodlin, zamek Niemodlin, apteka Niemodlin.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Niemodlinie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Pamiętaj, aby śledzić aktualności w Twoim Mieście!

Pierwotna nazwa Niemodlim pochodzi od imienia pierwszego właściciela lub zasadźcy Niemodlima. Miejscowość została po raz pierwszy wymieniona w łacińskim dokumencie z 1224 r., wydanym przez księcia śląskiego Kazimierza I opolskiego, gdzie zapisana została jako "Nemodlina villa" (czyli wieś Niemodlin). W innym łacińskim dokumencie z 1260 r., wydanym przez Władysława opolskiego w Raciborzu, miejscowość została wymieniona jako wieś "villa Niemodlim" oraz "villa Niemodlin".

W 1295 r. (lub 1305 r., data jest niepewna) w księdze łacińskiej Liber fundationis episcopatus Vratislaviensis (czyli Księga uposażeń biskupstwa wrocławskiego), miejscowość została wymieniona jako Nemodlim alias Falkenberg. W kronice wymienione są również inne miejscowości, które zostały wchłonięte przez miasto Wessele, takie jak obecne dzielnice Niemodlina: Wesele, Lypno (obecnie Lipno) oraz Stephani villa (obecnie Szczepanowice). W roku 1613 śląski regionalista i historyk Mikołaj Henel z Prudnika wymienił miejscowość w swoim dziele o geografii Śląska pt. Silesiographia, podając jej łacińską nazwę: Falcoberga.

W XIX wieku niemieckojęzyczne źródła wielokrotnie wymieniały polską nazwę miasta obok niemieckiej. Opis Królestwa Prus z 1819 r. notuje dwie nazwy: "Falkenberg (Niemodin)". W alfabetycznym spisie miejscowości Prowincji Śląsk wydanym w 1830 r. we Wrocławiu przez Johanna Knie, miejscowość występuje pod nazwą niemiecką Falkenberg oraz polską Niemodlin. Nazwę Niemodlin wymienił również śląski pisarz Józef Lompa w książce "Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej" wydanej w Głogówku w 1847 r. Niemodlin oraz Falkenberg to nazwy, które pojawiają się w dziele śląskiego pisarza Konstantego Damrota z 1896 r.
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, wydany na przełomie XIX i XX wieku, notuje nazwę miasta jako Niemodlin w języku polskim oraz Falkenberg w języku niemieckim.

Obecną nazwę, Niemodlin, oficjalnie zatwierdzono 19 maja 1946 r.

Niemodlin istniał prawdopodobnie już w X wieku jako osada targowa. Według legendy, św. Wojciech zatrzymał się tutaj podczas swojej podróży misyjnej i rozpoczął budowę kościoła (miasto leżało na głównym szlaku do Pragi i Brna). Niemodlin powstał przed rokiem 1224, a prawa miejskie otrzymał w 1283 r. Najstarsza potwierdzona wzmianka o Niemodlinie pochodzi z 1224 r.
W XVIII wieku Niemodlin podlegał inspekcji podatkowej w Prudniku. Od 1779 r. do końca II wojny światowej miasto należało do hrabiów von Praschma. Głównym źródłem utrzymania mieszkańców w feudalnych czasach było rolnictwo i leśnictwo. Na początku XIX wieku w mieście powstała fabryka lin i Browar Niemodlin. Od czasów wojen śląskich do 1945 r. miasto należało do Królestwa Prus, a od 1871 r. do Cesarstwa Niemieckiego, nosząc nazwę Falkenberg (Falkenberg O.S., O/Schl. itp.). W okresie międzywojennym znajdował się tutaj Batalion Wartowniczy Falkenstein (niem. Wach-Bataillon Falkenstein).
Od 1816 do 1945 r. Niemodlin był siedzibą powiatu (Landkreis Falkenberg O.S.), a po wojnie w latach 1946–1975 również siedzibą powiatu. Po reaktywacji powiatów w 1999 r. tereny dawnej powiatu zostały włączone do powiatu opolskiego oraz częściowo do powiatów nyskiego i brzeskiego.
Po zakończeniu II wojny światowej Niemodlin znalazł się w granicach Polski. 1 grudnia 1945 r. do Niemodlina włączono gminy Szczepanowice i Wesele.
W 1945 r. Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego utworzyło Centralne Obozy Pracy. Obóz MBP nr 142, który powstał w Niemodlinie, był początkowo obozem przejściowym, a później przekształcono go w obóz pracy. Osadzano w nim Ślązaków, Niemców oraz byłych członków SS i Wehrmachtu. Do obozu trafiali również żołnierze tzw. armii Andersa, którzy wstąpili do niej po dezercji z Wehrmachtu, do którego wcześniej zostali wcieleni w ramach volkslisty, oraz żołnierze polskiego podziemia niepodległościowego.
W 1982 r. działacze prudnickiej opozycji demokratycznej, Jan Naskręt i Eugeniusz Wyspiański, rozpowszechnili około 2,5 tysiąca ulotek z napisem "Solidarność zwycięży", które zostały rozwieszone przez Stanisława Żądło m.in. w Głubczycach, Niemodlinie i na murach ZPB "Frotex" w Prudniku.

Dane statystyczne dla miasta Niemodlin
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Niemodlin
14.6°C
wschód słońca: 06:18
zachód słońca: 19:26
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Niemodlinie

kiedy
2025-04-27 16:00
miejsce
Ośrodek Kultury w Niemodlinie,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-15 18:00
miejsce
Ośrodek Kultury w Niemodlinie,...
wstęp biletowany