reklama
kategoria: Kraj
7 wrzesień 2024

Z udziałem pary prezydenckiej rozpoczęło się 13. Narodowe Czytanie - tym razem "Kordiana" Słowackiego

zdjęcie: Z udziałem pary prezydenckiej rozpoczęło się 13. Narodowe Czytanie - tym razem
fot. PAP
W sobotę w warszawskim Ogrodzie Saskim z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczęła się 13. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tegoroczną lekturą jest "Kordian" Juliusza Słowackiego.
REKLAMA

"Kordian jest dramatem czynu. Przede wszystkim czynu niepodległościowego" – powiedział prezydent Andrzej Duda, inaugurując 13. Narodowe Czytanie.

Zdaniem prezydenta "rozważania o gotowości walki o ojczyznę niepodległą do samego końca są dzisiaj szczególnie aktualne, kiedy patrzymy, że tuż za naszą granicą taka walka się toczy o utrzymanie ojczyzny, o to by ona istniała, by nie poddać się okupacji, by zachować wolność". "Myślę o naszych sąsiadach z Ukrainy" – dodał.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda podkreśliła, że Narodowe Czytanie to wydarzenie, które łączy Polaków w kraju i na świecie wokół kanonu polskiej literatury. "Bardzo cieszymy się i serdecznie dziękujemy za to, że również w tym roku tak licznie przyłączyli się państwo do tej akcji" – powiedziała Kornhauser-Duda.

Kancelaria Prezydenta RP przypomniała, że tegoroczne Narodowe Czytanie jest 13. edycją akcji, promującej polską kulturę i literaturę oraz czytelnictwo. "W tym roku napłynęło ponad 5 tysięcy z Polski i całego świata zgłoszeń – najwięcej z zagranicy pochodzi z Ukrainy (ponad 100 miejsc). Łącznie +Kordian+ będzie czytany w 60 państwach, niemal na wszystkich kontynentach" - przekazała KPRP.

Wspólnie z Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser–Dudą dzieło polskiego pisarza będą czytać tacy aktorzy, jak: Przemysław Wyszyński, Jędrzej Hycnar, Krzysztof Kwiatkowski, Lidia Sadowa, Jarosław Gajewski, Vanessa Aleksander, Szymon Kuśmider, Tomasz Borkowski, Wiesław Komasa, Marcin Przybylski i Andrzej Ferenc.

Wydarzenie, jak co roku, objęte jest honorowym patronatem pary prezydenckiej. W specjalnym liście prezydent Andrzej Duda zachęcał do udziału w Narodowym Czytaniu. "Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski" – napisał Duda.

Juliusz Słowacki (1809-1849) to obok Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego najwybitniejszy twórca polskiego romantyzmu. Opublikowany w 1834 r. w Paryżu "Kordian" odnosi się do powstania listopadowego, przygotowań do zamachu na cara i kwestii narodowowyzwoleńczej. "Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara" - przekazano na stronie KPRP. Główny temat - jak zaznaczono - odnosi się do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków niepowodzenia niepodległościowego zrywu.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa, w 2016 roku "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, między innymi autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Bruno Schulza. W 2020 roku, w warunkach obostrzeń epidemicznych, czytano "Balladynę" Juliusza Słowackiego. "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej była lekturą w 2021 roku, a rok później - w Roku Romantyzmu Polskiego – czytano natomiast "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. W 2023 r. czytano "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

W piątek wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie wyświetlona została okolicznościowa iluminacja z napisem "Kordian" Juliusza Słowackiego. (PAP)

szt/ wnk/ aop/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Niemodlin
6.8°C
wschód słońca: 07:09
zachód słońca: 16:00
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Niemodlinie

kiedy
2025-01-18 16:00
miejsce
Ośrodek Kultury w Niemodlinie,...
wstęp biletowany